ملی‌پوش سابق تکواندو به خبرورزشی گفت: در این سال‌ها مثل بقیه قهرمانان المپیک و جهان که در یک سازمان استخدام شده‌اند، فعالیت می‌کردم و تنها حقوق پایه را دریافت می‌کردم، اما حالا همان را هم قطع کرده‌اند.

معتمد: استخدامم کردند تا پُز مدال المپیکم را بدهند «همین که مدال نقره المپیک ۲۰۱۲ لندن را گرفتم، آقایان پیشنهاد استخدام در سازمان شهرداری را به من دادند تا همه جا پُز بدهند نایب‌قهرمان المپیک را گرفته‌اند، اما وقتی استفاده‌های تبلیغاتی‌شان از امثال من تمام شد، همان حقوق پایه و بیمه را هم قطع کردند.» این حرف‌های محمدباقر معتمد، تکواندوکار ملی‌پوش سابق است که بعد از داستان اختلافش با فدراسیون سر حقوق بورسیه اش از IOC حالا اخراج از شهرداری بد‌جوری او را شاکی کرده است.

قصه اخراج شما چند سال بعد از استخدام شهرداری چیست؟
متأسفانه مسئولان شهرداری نامه اخراجم از سازمان را برایم فرستاده‌اند. بعد از المپیک ۲۰۱۲ لندن که مدال نقره گرفتم، همین آقایان پیشنهاد دادند قراردادی استخدام آتش‌نشانی شوم، تقریباً دو تا سه سال کارمند سازمان آتش‌نشانی بودم، اما بعد با تصمیم آقایان به شهرداری منتقل شدم. تقریباً حدود ۶ سال کارمند شهرداری بودم و در نهایت سال ۹۶ وقتی در حال مربیگری و برگزاری سمینار در خارج بودم از شهرداری اخراج شدم.

خب دلیل اخراج شما را نگفته‌اند؟
آقایان وقتی من مدال نقره المپیک لندن را گرفتم، سریع به سراغم آمدند و همه جا پُز دادند که ما نایب‌قهرمان المپیک را جذب شهرداری کرده‌ایم، حالا که دیگر استفاده‌هایشان را از مدال معتمد کرده‌اند، مرا کنار گذاشته‌اند و حتماً سراغ نفر بعدی می‌روند! در این سال‌ها مثل بقیه قهرمانان المپیک و جهان که در یک سازمان استخدام شده‌اند، فعالیت می‌کردم و تنها حقوق پایه را دریافت می‌کردم، اما حالا همان را هم قطع کرده‌اند و از اواخر سال ۹۶ دیگر حقوقی به من ندادند.

چرا از همان موقع پیگیر موضوع نبودی؟
آن زمان من سمینار آموزشی در اروپا و آمریکا داشتم و بعد هم سرمربی تیم ملی هند شدم و درگیر فعالیت ورزشی بودم اصلاً فرصتی برای این کار نداشتم، حالا که کرونا ورزش را تعطیل کرده و من هم هیچ درآمدی ندارم، یک باشگاه ورزشی راه انداخته‌ام تا از تکواندو دور نباشم و شاید منبع درآمد جزئی داشته باشم، اما فعلاً با شرایط کرونا باشگاه هم تعطیل است.

با مسئولان ورزش برای حل این موضوع صحبت کرده‌ای؟
چندین بار تلاش کردم تا با وساطت دوستان نزدیک با رئیس کمیته ملی المپیک برای حل مشکل دیدار کنم، اما موفق به دیدار با او نشده‌ام. اصلاً این اتفاق نباید برای قهرمانان المپیک و جهان رخ بدهد، ما سال‌ها برای کشورمان افتخارآفرینی کرده‌ایم و فرصتی برای پیدا کردن شغل نداشتیم. واقعاً این رفتار‌ها خیلی زشت و ناپسند است، در کل ورزش ایران چه تا مدال‌آور المپیک داریم که با آن‌ها به این شکل برخورد می‌شود؟

معتمد: استخدامم کردند تا پُز مدال المپیکم را بدهند

قهرمانان دیگری داریم، با شرایط تو که کارمند سازمانی باشند؟
بله، هم در کشتی آزاد و هم کشتی فرنگی قهرمانان المپیک و جهان را داریم که با استخدام یک سازمان حقوق می‌گیرند. ببینید امثال ما که با یک سازمان قرارداد داریم، شرایط ما به این شکل است که فقط حقوق پایه می‌گیریم بدون اینکه در آن سازمان مستقر باشیم، چون فعالیت ورزشی داریم، این کار برای حمایت قهرمانان از حداقل حقوق است که متأسفانه شهرداری در نامه‌ای، همین حقوق پایه را هم از من گرفت. من سال‌ها برای بالا بردن پرچم ایران افتخارآفرینی کرده‌ام و انتظار دارم مسئولان ورزش و دولت حمایتم کنند. البته پولادگر، رئیس فدراسیون تکواندو در حال رایزنی است تا شاید این مشکل حل شود.

حالا که هیچ منبع درآمدی نداری، پس چطور از لحاظ مالی تأمین می‌شوید؟
اول اینکه یک انتقاد از مسئولان شهرداری دارم، اگر ورزش در شهرداری تعریف نشده، پس روی چه حسابی در آن مقطع ما را دعوت به کار کردند؟ فقط می‌خواستند در آن روز‌هایی که تب و تاب مدال‌آوری ما در المپیک و جهان داغ بود پُز مدال امثال مرا بدهند؟

کرونا باعث شد فعلاً نتوانم در اروپا و کشور‌های دیگر سمینار فنی برگزار کنم، حتی برای ادامه همکاری با هند هم چیزی مشخص نیست و هیچ منبع درآمدی ندارم. مسئولان شهرداری در آن مقطع فقط از من معرفی‌نامه فدراسیون را خواستند، متأسفانه در آن زمان من رابطه خوبی با فدراسیون تکواندو نداشتم و نتوانستم نامه بدهم حالا هم بیمه من قطع شده و هم اینکه دیگر حقوقی نمی‌گیرم، اما بقیه قهرمانان همچنان استخدام سازمان‌های مختلف هستند و هر ماه بدون اینکه در محل کار حاضر باشند، کنار فعالیت ورزشی حقوق می‌گیرند.

منبع: خبرورزشی