با سلام

همراه شما هستیم با معرفی جدید ترین فناوری های ورزشی به نحوی که این فناوری ها می توانند در بهبود عملکرد ورزشکاران نیز نقش داشته باشند.

امروزه برای بهتر اجرا شدن مسابقات ورزشی و یا تمرینات از فناوری هایی استفاده می شود که روز به روز در حال پیچیده تر شدن هستند. استفاده از این فناوری های به روز، تاثیر چشمگیری بر روند اجرای مسابقات و تمرینات ورزشی داشته است. حال این سوال مطرح می شود که چه فناوری هایی بیشترین تاثیر را در دنیای ورزش داشته اند. در ادامه قصد داریم به معرفی پنج فناوری جدیدی بپردازیم که دنیای ورزش را کاملا تحت تاثیر قرار داده اند. با ما همراه باشید.

فناوری بررسی ویدیو

این فناوری در چندین رشته ورزشی مورد استفاده قرار گرفته است که به شکل بررسی ویدیو و یا داوری از طریق مشاهده و بررسی ویدیو می تواند به کار گرفته شود. این فناوری می تواند در ورزش هایی همچون راگبی، فوتبال و تنیس برای تصمیم گیری سریع استفاده شود. همچنین استفاده از این فناوری ها به تصمیم گیری صحیح کمک کند و باعث می شود رقابتی کاملا منصفانه بین دو نفر یا دو تیم صورت پذیرد.

برخی با نگاهی تمسخر آمیز به این فناوری می نگرند و معتقدند استفاده از آن ها ضرورتی ندارد؛ اما به جرات می توان گفت که این فناوری ها باعث می شود رقابت های ورزشی، کاملا منصفانه برگزار شوند و موقعیتی را ایجاد می کند که باعث می شود ورزشکاران به فکر قانون شکنی و تخلف نباشند.

استفاده از چندین دوربین در اطراف میادین ورزشی موجب می شود تحلیل عملکرد ورزشکاران پس از مسابقه با دقت بیشتری انجام شود. همچنین ضبط مسابقات مختلف ورزشی به مربیان این امکان را می دهد تا با مشاهده فیلم های ضبط شده، عملکرد هر یک از بازیکنان را بررسی کنند و سپس تصمیماتی مطابق با آنچه که می بینند، برای هر یک از بازیکنان بگیرند که این امر می تواند منجر به بهبود عملکرد آن ها و در نهایت موفق شدن آن ها شود.

حسگرهای قابل حمل

در گذشته سنجش آمادگی برای ورزش دوچرخه رانی بیشتر بر پایه احساس خود ورزشکار و نظرات شخصی بود. به عنوان مثال پیمودن مسافت مشخصی در مدت زمان مناسبی و چندین بار بالا رفتن از یک تپه با دوچرخه، برای آماده کردن ورزشکاران کافی بود. با طراحی و تولید گجت هایی برای اندازه گیری ضربان قلب، دوچرخه سواران می توانستند تمرینات خود را بر اساس ضربان قلب خود تنظیم کنند؛ اما این گجت ها فقط می توانستند وضعیت جسمی ورزشکاران را مورد سنجش قرار دهند و از قابلیت سنجش قدرت و عملکرد خود ورزشکار برخوردار نبودند.

با پیدایش وسایلی که قدرت بدنی ورزشکاران را می سنجید، امکان تنظیم تمرینات بر اساس فشاری که ورزشکاران بر پدال دوچرخه وارد می کردند، فراهم شد. با پیدایش این قدرت سنج ها، هنگامی که فرد در حال تمرین است، اطلاعات مربوط به قدرت ورزشکار بر روی نمایشگری که بر روی فرمان دوچرخه نصب شده است، نمایش داده می شود و به مربیان کمک می کند تا تمرینات را بر اساس قدرت بدنی ورزشکاران تنظیم کنند که در نهایت باعث می شود ورزشکاران به سطح ثابتی از قدرت دست پیدا کنند. این موضوع در مسابقات مدرن دوچرخه سواری یک امر ضروری محسوب می شود.

تیم حرفه ای دوچرخه سواری Team Sky اولین تیمی نبود که اعضای آن از قدرت سنج ها استفاده کردند، اما اعضای این تیم روش تمرین بسیاری از تیم های ورزشی و در کل نگرش ورزشکاران این رشته را تغییر دادند و ورزش دوچرخه سواری را که آمادگی بدنی در آن بر اساس احساس خود ورزشکار و نظرات شخصی سنجیده می شد، به یک رشته ورزشی کاملا تخصصی تبدیل کردند که باید جوانب زیادی در آن سنجیده شود.

GPS نیز در دنیای مدرن ورزش نقش مهمی را ایفا می کند؛ مثلا مربیان در ورزش های راگبی و فوتبال می توانند موقعیت بازیکنان خود را در طول بازی در زمین به صورت لحظه ای به وسیله GPS کنترل کنند و سپس حرکات آن ها را زیر نظر بگیرند و برای عملکرد بهتر بازیکنان، از آن ها بخواهند حرکات خود را تغییر دهند.

چنین حسگرهای ورزشی پیوسته در حال تکامل و کوچکتر هستند و از سویی دیگر عملکرد آن ها نیز به مراتب بهتر شده است و در حال حاضر قادر هستند جزیی ترین اطلاعات را نیز به دست آورند. پیش بینی می شود این حسگرها در آینده ای نه چندان دور در لباس ورزشکاران و سایر افراد تعبیه شوند و از قابلیت اندازه گیری پارامترهای پیچیده نیز برخوردار شوند که باعث می شود دقت تحلیل اطلاعات بیش از پیش افزایش یابد.

شرکت Bobolat که یک شرکت تولید کننده تجهیزات ورزشی فرانسوی است، با طراحی و تولید راکت تنیس VS، تغییر بزرگی در بازی تنیس ایجاد کرده است. این راکت جدید این امکان را برای بازیکنان فراهم می کند که اطلاعات بازی را برای دستیابی به عملکرد بهتر، از طریق یک اپلیکیشن کنترل کنند و یا با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

تست دوپینگ

آزمایش افراد به منظور بررسی مصرف داروهای غیر مجاز توسط آن ها، تنها با یک روش و فناوری انجام نمی شود و در حال حاضر فناوری های مختلفی برای انجام این کار مورد استفاده قرار می گیرند که تست دوپینگ را در رشته های ورزشی مختلف متحول کرده اند.

آزمایشات دوپینگ تا سال ۱۹۹۹ در مقیاس کوچک انجام می شد و در رشته های ورزشی فردی به صورت سازمان یافته صورت نمی گرفت که باعث می شد تقلب کردن در این آزمایشات بسیار راحت باشد و در بسیاری از رشته های ورزشی داروهایی غیر مجاز برای بهبود عملکرد توسط ورزشکاران مصرف می شد.

پس از آن سازمان جهانی ضد دوپینگ (WADA) برای مبارزه با این پدیده غیر اخلاقی در ورزش و جلوگیری از استفاده از داروهای غیر مجاز، تصمیم گرفت برای گسترش استفاده از فناوری های آزمایش دوپینگ، به کشورهای مختلف کمک کند و این فناوری را برای آزمایش ورزشکاران حرفه ای استقامتی نیز به کار گرفت که موجب تشخیص و مبارزه با بزرگترین دوپینگ های تاریخ شد؛ برای مثال این سازمان با استفاده از این فناوری از دوپینگ لانس آرمسترانگ (دوچرخه سواری که پیچیده ترین و حرفه ای دوپینگ تاریخ ورزش را انجام داد) گرفته تا دوپینگ دواین چِمبرز (دونده سرعتی که به دوپینگ متهم شد) را تشخیص داد و ورزشکاران متخلّف را از رقابت های حرفه ای محروم کرد و حتی برخی از مدال های کسب شده توسط آن ها را فاقد اعتبار دانست.

این فناوری نیز می تواند به ایجاد رقابت سالم در بین ورزشکاران کمک کند. در گذشته اگر ورزشکاری از قدرت بدنی فوق العاده خوبی برخوردار بود، همه با چشم تردید به او نگاه می کردند؛ اما امروزه ورزشکاران برای اینکه ثابت کنند از هیچ داروی نیرو زایی استفاده نمی کنند، می توانند آزمایشات پیشرفته دوپینگ را انجام دهند و به سوء ظن ها پایان دهند.

فناوری های مرتبط با آیدرودینامیک و هیدرودینامیک

موفقیت ورزشکاران در برخی از رشته های ورزشی به میزان سرعت و استقامت بالا بستگی دارد و عواملی که باعث ایجاد انواع مختلف مقاومت می شوند، باید به حداقل برسند. این امر در برخی از ورزش ها مانند شنا و مسابقات فرمول یک از اهمیت زیادی برخوردار است. در حال حاضر برای تهیه لباس های شنا با انعطاف پذیری بالا و مقاومت کم و همچنین ساخت بدنه های ماشین فرمول ۱ به صورت منحنی برای مقاومت کمتر در برابر هوا، از فناوری ها و مواد خاصی استفاده می شود. امروزه فناوری های آیرو دینامیک و هیدرودینامیک برای کاهش مقاومت در برابر هوا و افزایش سرعت، به اشکال مختلفی در ساخت تجهیزات ورزشی به کار گرفته می شوند.

استفاده از فناوری آیرودینامیک در مسابقات دوچرخه تور فرانسه ۱۹۸۹، توانست تاثیر خود را به خوبی نشان دهد. در دور نهایی این مسابقات، دوچرخه سواری به نام گِرگ لموند با ۵۰ ثانیه بعد از لوران فنون در جایگاه دوم قرار داشت. سپس او از دوچرخه ای با فرمان آیرودینامیکی و همچنین کلاه ایمنی آیرودینامیکی استفاده کرد؛ اما لوران فنون از این تجهیزات استفاده نکرد. او در نهایت رقیب خود را با اختلاف زمان ۵۸ ثانیه شکست داد و استفاده از فناوری آیرودینامیک موجب شد او یک رقابت سه هفته ای را تنها با ۸ ثانیه اختلاف ببرد.

بعدها تحلیل داده های تونل باد نشان داد که استفاده لوران از فرمان معمولی ۱ دقیقه و استفاده از کلاه ایمنی معمولی ۱۶ ثانیه به زمان او اضافه کرده است. اساسا اگر او نیز از تجهیزاتی با فناوری آیرودینامیک استفاده می کرد، او هم برنده این رقابت ها می شد.

تحلیل داده ها

فناوری تحلیل داده ها این امکان را در اختیار ورزشکاران و مربیان قرار می دهد که با تحلیل میلیون ها داده، کوچکترین نقاط ضعف و قوت عملکرد خود و یا بازیکنان خود را بررسی می کند و بر اساس این تحلیل ها تغییراتی را در عملکرد افراد ایجاد کنند.

این موضوع به معنای این است که فعالیت های ورزشکاران به هم مرتبط هستند و این فعالیت ها می توانند به عناصر جداگانه ای تقسیم شوند و نباید با یک دید کلی به این اطلاعات نگاه کرد. مربیان به چنین اطلاعاتی کاملا علاقه مند هستند؛ زیرا می توانند ابعاد مختلف عملکرد بازیکنان را کاملا بررسی کنند. ممکن است این تحلیل ها تنها باعث ۰٫۰۱ درصد پیشرفت در بخش های مختلف عملکرد یک فرد شود که زیاد به نظر نمی رسد؛ اما به یاد داشته باشید در صورتی که چنین پیشرفت هایی در تمام ابعاد عملکرد فرد یا تیم صورت گیرد، می تواند باعث ایجاد تغییر بزرگی در عملکرد کلی ورزشکاران شود. همین عقیده باعث شد تیم المپیک بریتانیا در سه دوره گذشته، بازی های المپیک موفقیت های زیادی را به دست آورند.

بررسی ابعاد مختلف عملکرد ورزشکاران به دقیق ترین شکل ممکن، فقط با تحلیل داده ها ممکن است و جزئی ترین حرکات فرد از این طریق می تواند مورد مطالعه قرار گیرد. به این ترتیب پیشرفت های ناچیز می توانند موفقیت های بزرگی را برای ورزشکاران به ارمغان بیاورد.

 

منبع : www.click.ir