پیروزی قاطع ربات‌های هوش مصنوعی بر انسان در مسابقات کرلینگ | ایندیپندنت فارسی

کِـرلینگ (به انگلیسی: Curling) ورزشی است که با هُل دادن سنگ‌ها روی صفحاتِ یخی انجام می‌شود. این سنگ‌ها به سمتِ هدفی متشکل از سه دایره متداخل لغزانده می‌شوند. کرلینگ در اواخر قرون وسطی در اسکاتلند به وجود آمد. اولین منابع مکتوب در مورد بازی با سنگ بر روی یخ مربوط به آثار صومعهٔ پیزلی (Paisley Abbey)، در رنفروشایر در فوریه سال ۱۵۴۱ می‌باشد. کرلینگ بازی گروهی ورزشی و تفریحی است که بین دو گروه روی سطح بسیار مسطح و هموار یخ انجام می‌شود. در این بازی گرده‌ای سنگین از جنس سنگ خارا را، که «سنگ» خوانده می‌شود، به سوی نقطه هدف، که «خانه» خوانده می‌شود، رها می‌کنند. برای اثرگذاری در مسیر سنگ، دو تن از بازیکنان جلو و اطراف سنگی را که در حال حرکت است جارو می‌زنند. هر بازی ده دور انجام می‌شود. هر تیم چهار بازیکن دارد و می‌تواند هشت سنگ رها کند. گروهی که در آخر بازی بیشترین امتیاز را داشته باشد برنده است. امتیاز بر اساس نزدیکی سنگ‌ها به نقطه هدف تعیین می‌شود.کرلینگ از بازی‌های کهن اسکاتلند است.کرلینگ به صورت رسمی از المپیک ۱۹۹۸ وارد المپیک شد. در حال حاضر مسابقات در دو دسته شامل تیم‌های مردان و زنان برگزار می‌شود. تیم ترکیبی نیز به عنوان یک گروه جدید در نظر گرفته شد ولی حضورش در المپیکِ ۲۰۱۰ رد شد.در فوریهٔ ۲۰۰۲، کمیته بین‌المللی المپیک تصمیم گرفت تا مسابقاتی که در خلالِ المپیک ۱۹۲۴ صورت گرفته را اولین حضور رسمیِ این مسابقات در المپیک قلمداد نماید. در آن المپیک تیم بریتانیای کبیر و ایرلند برنده دو طلا و نقره شدند و تیم‌های سوئد و فرانسه برنز کسب کردند. از المپیک زمستانی ۱۹۹۸، تیم مردانِ کانادا در مسابقات مردان حکمفرمایی می‌کند. این تیم در المپیک‌های ۲۰۰۶، ۲۰۱۰، ۲۰۱۴ طلا و در۱۹۹۸، ۲۰۰۲ مدال نقره کسب کرده‌است. تیم زنان کانادا نیز در ۱۹۹۸ و ۲۰۱۴ مدال طلا و نیز در ۲۰۱۰ نقره و در ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ نیز مدال برنز کسب کرده‌است.

هدف، که «خانه» نامیده می‌شود در انتهای دو صفحه نقش بسته است. این «خانه» شامل سه حلقه متداخل است که بر سطح زمین رنگ‌آمیزی شده‌است. این رنگ‌آمیزی زیر سطح یخ و با رنگ‌های جداگانه و مشخص است. این حلقه‌ها که براساس قطرشان شناخته می‌شوند شامل حلقه‌ایی ۴-فوتی، ۸ فوتی و ۱۲ فوتی است. حلقه‌ها به داور مسابقه کمک می‌کند تا سنگ‌هایی که به مرکز نزدیک‌تر هستند را راحت‌تر شناسایی نمایند. این حلقه‌ها دارای امتیاز نیستند، تنها سنگی (یا سنگ‌هایی) به عنوان امتیاز محسوب می‌شوند که به مرکز نزدیک‌تر باشند. کرلینگ یک ورزش زمستانی استتمام خانه‌ها در «خط مرکزی» مشترک هستند و این خط مرکز آن‌هاست. این خط در تمام صفحه کشیده شده دو خط ۳۷ فوتی به موازات خانه‌ها رسم شده‌است. پرتاب‌گر از مکان هم تا این خطوط می‌تواند دستهٔ «سنگ» را در اختیار داشته باشد و به آن سرعت و جهت دهد. پس از این «سنگ» نباید لمس گردد. خطوط «Tee» در تقاطع با خط مرکز، خانه را به چهار بخش تقسیم کرده‌اند. مرکز هر خانه، در تقاطع خطوط و مرکز دایره‌ها، «دکمه» قرار دارد.

زمین بازی :

زمین بازی کرلینگ بر اساس استانداردهای فدراسیون جهانی کرلینگ ، یک زمین یخی به ابعاد ۵/۴۴ در ۳۲/۴ تا ۵ متر می باشد که با دقت فراوان طراحی می گردد . یخ معولاً به طور مصنوعی ساخته می شود وتوسط یخچال همواره سرد نگاه داشته می شود .لوله های سرد این یخچال در زیر سطح یخ زده قرار می گیرد . مهمترین قسمت در آماده سازی زمین ، پاشیدن قطرات آب بر روی سطح یخ می باشد . این قطرات آب « ریگ » نامیدهمی شوند که در نتیجه برخورد سنگ با این ریگها ، سنگ به سمت داخل و خارج منحرف می شود و بدین ترتیب ، سنگ شروع به حرکت چرخشی می کند . میزانچرخش سنگ در طول بازی بستگی به نوع ریگها و مدت زمان بازی قابل تغییر می باشد . سطح یخی زمین در دمای نزدیک به ۵- درجه سانتیگراد نگهداری میشود.
بر روی زمین ، حلقه هایی به پهنای ۶۶/۳ متر به عنوان محدود هدف یا خانه قرار می گیرند که در دو انتهای رنگ آمیزی می شوند.

کرلینگ

بازیکنان :

هر تیم ۴ بازیکن با نامهای لپد ( سردسته ) ، دوم ، سوم و اسکیپ دارد . لپد یا نفر اول دو ضربه اول به سمت نیمه دیگر زمین را انجام می دهد و مراقب بازیکنان تیم دیگر می باشد .

نفر دوم : دوم ،استونهای سوم و چهارم را پرتاب کرده و مراقب تمام بازیکنان می باشد.

نفر سوم که جایگزین هم نامیده می شود ، استونهای پنجم وششم را پرتاب می کند.

در این بازی برای تاثیر گذاشتن به روی مسیر سنگ دو نفر از بازیکنان به صورت پیوسته و سریع جلوی سنگ را جارو می کشند .هر بازی در هشت راند انجام می شود .در این ورزش ، هر تیم از چهار نفر تشکیل می شود و در آخر هر تیمی که در مجموع ، سنگ را در نزدیک ترین نقطه به هدف قرار داده باشد ، تیم برنده نامیده می شود .

مسابقات کرلینگ (4)